GRY GRUPOWE NA IMPREZY INTEGRACYJNE
Gry grupowe to kreatywne formy animacji czasu dla grup zorganizowanych, spełniające wiele istotnych funkcji, podczas wyjazdu integracyjnego, czy też imprezy firmowej. Często gry na imprezy integracyjne są głównym punktem programu i od ich przebiegu zależy powodzenie całego eventu. Gry, czy też zabawy grupowe trwają od dwóch do pięciu godzin maksymalnie. Można też realizować takie projekty w rozkładając zabawę na dwa, trzy dni. Najlepiej jednak sprawdzają się gry towarzyskie organizowane w jednym, maksymalnie trzygodzinnym bloku. W grach grupowych na imprezach firmowych, bierze zazwyczaj udział od dwudziestu do nawet tysiąca osób. Wszystko zależy od tego, czy jest to opcja gry outdoor czy też indoor, i jaką rolę ma spełnić konkretny scenariusz gry grupowej. Oczywiście, jeśli chodzi o samo pojęcie gier grupowych, to jest ono bardzo pojemne, dlatego też dzisiaj postaram się skupić tylko na grach, jakie mogą być wykorzystane na rynku imprez, szkoleń czy też wycieczek firmowych.
FUNKCJE I CELE, GIER GRUPOWYCH, NA IMPREZACH FIRMOWYCH
Jak już wspomniałem gry dla grup spełniać mogą wiele istotnych funkcji, podczas realizowanego eventu, dlatego też postaram wymienić się jak najwięcej przykładów i dopasować do nich konkretne propozycje agencji eventowej. W ten sposób najlepiej przedstawię Wam sens organizowania eventów, opartych na grach dla grup oraz umożliwię zrozumienie prezentowanej materii.
GRY GRUPOWE - FUNKCJA INTROSPEKCJI, POZNAWCZA
Funkcja poznawcza – trzeba rozumieć tę funkcję, jako „podróż wewnątrz siebie”, poznawanie swoich zachowań, myśli oraz ich dogłębna analiza. W grach grupowych, ich uczestnicy osadzani są w określonej rzeczywistości (najczęściej wirtualnej) i przy użyciu własnych cech osobowościowych, oraz nabytych umiejętności i przekonań, pokonują powierzone im zadania. W obszarze, jaki obejmuje wspomniana funkcja, wspomnieć także należy o elemencie poznawczym w stosunku do osób trzecich. Podczas jak lepiej poznajemy siebie, poznajemy także innych uczestników gier towarzyskich, zauważamy ich szczególne cechy, dostrzegamy wady i na bieżąco oceniamy efektywność działania zespołu
Celem, jaki może zostać zrealizowany po przez funkcję introspekcji w grach grupowych, jest zdobycie pewności siebie, zwiększenie wiedzy o swoich słabościach i mechanizmach, jakie Wami kierują, większa świadomość własnej roli w zespole i jej wartość. Element poznawczy, dotyczący osób trzecich, również dostarcza uczestnikom niezbędnej wiedzy o swoich kolegach z pracy, podczas trwania scenariusza gry, możemy z łatwością ocenić ich zachowania i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Z przebiegu gry grupowej często wynika, jak konkretne osoby radzą sobie z zadaniami pod presją czasu, podczas konfliktów w zespole. Widać także doskonale czy nasza grupa potrafi racjonalnie podejść do problemu i czy zarządzanie lidera grupy jest efektywne.
Przykładami gier grupowych, które spełniają funkcje poznawcze oraz introspekcji, realizując zarazem wspomniane cele, są niewątpliwie scenariusze:
GRY GRUPOWE - FUNKCJA INTEGRACYJNA
Funkcja integracyjna w grach grupowych znajduje swoje zastosowanie prawie zawsze. Każdy z zespołów, jaki zostanie postawiony przed wspólnym problemem, po przez interakcję uczestników grupy, uruchamia procesy integracyjne. Oczywiście mogą zdarzyć się konflikty w danej grupie, które uniemożliwią pełną integrację zespołu, natomiast w 90% przypadków, po przez wspólną pracę zespół integruje się, a jego uczestnicy zbliżają się do siebie pod wieloma względami. Zwrócę tutaj uwagę na fakt, że gra grupowa to praca zespołowa, ale w pozytywnym znaczeniu. To czas, podczas którego uczestnicy współpracując między sobą, osiągają wspólne cele.
Cel połączony z funkcją integracyjną nasuwa się sam, chodzi o zbliżenie uczestników w danej grupie, nawiązanie nowych, pozytywnych relacji. Wspólne poczucie dobrze wykonanej pracy, rzutuje na pozytywną energię w grupie, a uczestnicy zaczynają sobie ufać i dobrze się czuć we własnym towarzystwie. Zespół integruje się podczas gier grupowych, co może mieć efektywne przełożenie na jego wyniki w życiu zawodowym firmy.
Gry grupowe, które najlepiej spełniające funkcję integracyjną, przedstawiają się następująco:
PRZEŁAMYWANIE BARIER PSYCHOLOGICZNYCH
Przełamywanie barier psychologicznych – to bardzo istotna funkcja dla tych uczestników zespołów, którzy nie mają w zwyczaju wychodzić poza swoją „strefę komfortu”. Użyłem pojęcia „strefa komfortu” (czy też obszar), ponieważ właśnie z tym pojęciem związane jest przełamywanie barier. Sposób działania tego procesu jest bardzo prosty, podczas gier grupowych, celowo stwarzamy sytuacje, w których członkowie zespołów muszą zachować się, powiedzieć coś, zrealizować zadanie lub dokonać czynności, która nie jest dla nich wygodna (czyt. znajduje się poza ich strefą komfortu). Często zdarza się, że takie zachowania budzą w uczestnikach negatywne emocje, przynajmniej na samym początku, kieruje nimi strach przed czymś nowym i nieznanym. Natomiast po „inicjacji” w grupie dochodzi u takich osób do zjawiska satysfakcji, z wykonanego przełomu. Przykładowo, ktoś bał się panicznie przemawiać, a jego rolą w scenariuszu było wygłoszenie płomiennej mowy, podczas jednej z gier towarzyskich. Ktoś nie potrafił zarządzać ludźmi, bo bał się ich reakcji, a podczas gry grupowej był zmuszony efektywnie zarządzać by wygrać konkurencje itd.
Celem ściśle związanym z funkcją przełamywania barier jest zbudowanie nowego, świeżego, efektywnego czy też lepszego podejścia do zadań, jakie stoją przed zespołem w pracy. Poszerzenie obszaru komfortu daje większą pewność siebie, stwarza nowe możliwości, pobudza do kreatywnego rozwiązywania problemów, wypełnia uczestników energią i chęcią pokonywania nowych wyzwań.
Scenariusze zabaw grupowych, jakie wprowadzą Waszych pracowników na szerokie wody, dotąd nieznanych „mórz”, to przede wszystkim:
FUNKCJA FINANSOWA I KREATYWNIE SPĘDZONY CZAS
Kreatywność – ważnym aspektem gier grupowych na imprezach integracyjnych, jaki chciałbym zawrzeć w mojej, krótkiej wypowiedzi jest kreatywna animacja czasu na wyjazdach integracyjnych. Abstrahując od wszelkich wymienionych wcześniej funkcji, stwierdzić należy jedno, gry grupowe, gry towarzyskie i wszelkie zabawy dla grup to ciekawy i wciągający sposób spędzania wolnego czasu na imprezach integracyjnych. Gry zespołowe pobudzają kreatywne myślenie, rozwijają wyobraźnie, uczą, integrują, bawią i udział w takich projektach nigdy nie jest czasem straconym. Wielokrotnie zdarza się, że po jakimś czasie uczestnicy naszych gier, dzwonią do nas lub piszą e-maile, że śnił im się nasz scenariusz czy też dzięki naszej grze zrozumieli, że kiedyś niepotrzebnie bali się publicznych przemówień.
Finanse – teamwork (praca zespołowa) -> Team building (budowanie zespołu) -> ZWIĘKSZONY ZYSK NETTO: Tak chyba najłatwiej opisać najważniejszą funkcję gier i zabaw grupowych. Każdy zespół, jaki pracuje nad osiąganiem wyznaczonych celów, w tym ekonomicznych i chce te cele realizować, musi funkcjonować w oparciu o takie pojęcia jak: dobra znajomość członków zespołu, zaufanie, wysoki poziom współpracy, umiejętność wspólnego pokonywania barier, pewność siebie. Te wszystkie elementy przekładają się na WZROST EFEKTYWNOŚCI, i idące za tym wymierne korzyści finansowe.
GRY GRUPOWE - PODSUMOWANIE
Zatem nie pozostaje mi nic innego tylko życzyć Wam udziału w ciekawych, grach i zabawach grupowych na Waszych imprezach integracyjnych. Świetnych animatorów team building, rewelacyjnych scenariuszy, skrupulatnych w działaniu psychologów i osiągania wyznaczonych celów, po przez aktywny udział w organizowanych projektach. Zapraszam Was także to odwiedzenia naszej strony z GRAMI DLA GRUP a co za tym idzie na wspólną podróż z Projektu Efektywnego.