CZY WARSZTATY TEAM BUILDING PODNOSZĄ EFEKTYWNOŚĆ ZESPOŁU?
Jedna z zasad biznesu mówi, iż efektywne zespoły to takie, które pasują do reguły „1+1=3”. Oznacza to w praktyce, iż połączenie talentów, doświadczenia i kompetencji wszystkich członków zespołu daje więcej niż zwykła arytmetyczna suma. Jednym z najlepszych narzędzi pozwalających osiągnąć taki wynik są warsztaty team building. W naszym artykule wyjaśniamy istotę tego pojęcia i podpowiadamy jak prawidłowo zorganizować je. W końcu wyjaśniamy dlaczego takie warsztaty są jednym z najlepszych sposobów podnoszenia efektywności zespołu.
CZYM SĄ WARSZTATY TEAM BUILDING?
Team building to szereg różnego rodzaju metod i narzędzi jakie usprawniają funkcjonowanie zespołów pracowniczych. Do tej grupy możemy zaliczyć szkolenia, gry team building i w końcu warsztaty team building. Ich formuła polega na tym, iż łączą w jednym narzędziu emocjonującą grę a także pracę rozwojową wspólnie z trenerem biznesu. Takie połączeniu elementów daje szczególnie dobre efekty jeżeli chodzi o zastosowanie warsztatów team building jako metody podnoszenie efektywności zespołu.
JAK PRAWIDŁOWO ZORGANIZOWAĆ WARSZTATY TEAM BUILDING?
Prawidłowa organizacja warsztatów team building wymaga połączenie trzech elementów. Pierwszym i najważniejszym jest osoba trenera lub coacha, która ma doświadczenie w realizacji tej metody. Drugi niezbędny warunek to właściwy dobór pierwszej części jaką jest gra integracyjna. Musi ona odpowiadać charakterowi zespołu oraz etapowi jego kształtowania. Inną grę zastosujemy w warsztatach team buildingowych dla zupełnie nowopowstającego zespołu a inną dla takiego, który pracuje ze sobą od wielu lat. Ostatni element to odpowiednia część warsztatowa jaka omawia grę, pozwala wyciągnąć wnioski, pobudza zespołu do dyskusji i wpływa na efektywność całego narzędzia. Więcej na ten temat opisuje Pigułka Team Building.
WARSZTATY TEAM BUILDING PODNOSZĄ EFEKTYWNOŚĆ ZESPOŁU
Warsztaty team building są skutecznym narzędziem w podnoszeniu efektywności zespołu z racji na swój złożony i interaktywny charakter. W pierwszej części pozawalają zespołowi wziąć udział we wspólnej grze by następnie w części warsztatowej omówić efekty. Zespół sam wyciąga wnioski, może je przedyskutować i wdrożyć usprawnienia w swojej pracy. To cenny kapitał i umiejętność, która w warunkach biznesowych znacząco podniesie efektywności takiej grupy pracowników.