Kompleks Riese ("Olbrzym")

Góry Sowie atrakcje, tajemnice Riese, miasto podziemne, projekt "Olbrzym"

WYCIECZKA W GÓRY SOWIE - KOMPLEKS RIESE.

Muchołapka Góry Sowie.JPG                Z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu niecodzienną propozycję spędzenia wolnego czasu dla grup zorganizowanych. Zabierzemy Państwa na pełną atrakcji wyprawę w Góry Sowie do serca jednej z największych tajemnic III Rzeszy, niesamowitego kompleksu Riese. Sieć podziemnych sztolni, ciągnących się setki metrów korytarzy odsłania przed nami historię II wojny światowej, a wszystkie miejsca jakie po drodze napotykamy zapierają dech w piersiach i sprawiają że uczucia jakie nami targają stają się mocno skrajne. Z jednej strony przeraża nas bezwzględność baronów Hitlera a z drugiej onieśmiela nas perfekcja w organizacji tak wielkiego przedsięwzięcia jakim był "Olbrzym" Riese. W 1943 roku w listopadzie III Rzesza rozpoczęła pracę nad Projektem Olbrzym i przez 18 miesięcy w Górach Sowich powstał początek jednego z największych kompleksów podziemnych w historii.  

PODZIEMIA WŁODARZ

                To największa a zarazem najmłodsza część kompleksu Riese z czasów II wojny Włodarz Riese.JPGświatowej. Położony jest na północno-wschodnim stoku góry Włodarz, ukryty głęboko w lesie na wysokości około 800 m.n.p.m. Podziemia Włodarza to 4 sztolnie, hale oraz chodniki o łącznej długości około 3000 m. W tym obiekcie Riese widoczny jest dwukondygnacyjny system drążenia korytarzy. Podczas zwiedzania skorzystać możemy z podziemnej wycieczki na łodziach co dodatkowo uatrakcyjnia otoczenie w jakim się znajdujemy. Naziemną częścią Włodarza jest zespół betonowych fundamentów, składy cementu, elementy ramp przeładunkowych. W lesie wokół tego obiektu Riese napotkać możemy także resztki po wielkich donicach wokół starych już drzew jakie wojsko niemieckie używało do maskowania tajnych przedsięwzięć.

GŁUSZYCA PODZIEMNE MIASTO (OSÓWKA).

Sztolnie Rzeczka.JPG                To drugi co do wielkości podziemny system należący do Riese i chyba najbardziej interesujący pod względem rozłożenia jego poszczególnych części a także pozostałości jakie możemy dzisiaj oglądać.  Na miejscu napotykamy  trzykondygnacyjny system wejść oraz korytarzy o wysokości od 608m - 569m. Podziemne miasto Osówka wydaje się być dzisiaj sercem całego kompleksu Riese, świadczy o tym zróżnicowanie oraz mnogość zabudowań podziemnych oraz tych na zewnątrz ukrytych głęboko w lasach. Podziemne miasto to około 1800m korytarzy i hal, występuję tutaj dość duży stopień wybetonowania a korytarze sięgają nawet 5,5m wysokości. W Osówce znaleźć można także ogromne hale o wysokości nawet kilkunastu metrów! Co najciekawsze to fakt że z Osówki wychodzą tajemne korytarze w kierunku pozostałych części kompleksu Riese, co utwierdza nas w przekonaniu że mamy do czynienia z kolejnym elementem tej szaleńczej układanki.

SZTOLNIE "RZECZKA"

                Poruszając się jedną z głównych dzisiaj dróg na terenie Gór Sowich natrafiamy Riese Rzeczka Walim.JPGna podziemne sztolnie należące do obiektu "Rzeczka". To także jeden z obiektów Riese i również bardzo interesujący pod kątem położenia oraz zawartości. Tajemnica Rzeczki w naturalny wręcz sposób łączy się z resztą miejsc jakie proponujemy obejrzeć i staje się nierozerwalnym elementem tajemnicy Olbrzyma. Obiekt zawiera także ciekawe audiowizualne projekcje z czasów II wojny światowej nawiązujące do miejsca w jakim znajduje się grupa zwiedzająca. Sztolnie w Rzeczce i ich układ oraz poziom wybetonowania idealnie nawiązuje do całości Riese i sprawia że odkrywamy kolejną część wielkiej tajemnicy. 

MUCHOŁAPKA I INNE OBIEKTY

Muchołapka Riese.JPG                W okolicy kompleksu Riese napotkać można na kilka bardzo ciekawych miejsc, jednym z nich jest owiana tajemnicą słynna "muchołapka", uważana przez pewien czas jako pozostałość po pracy nad tajną bronią oraz badaniami III Rzeszy nad UFO, później historia zdeprecjonowała wartość "muchołapki" i jeden z historyków porównał ją do elementu systemu chłodzenia, okazuje się jednak że obiekt ten jest o wiele bardziej skomplikowany i jego charakterystyczne elementy musiały służyć czemuś co dla zwiedzających, historyków, naukowców nadal jest wielką zagadką. Kompleks Riese to także obiekty Jugowice (500m korytarzy) , Soboń (750m korytarzy) , Sokolec (800m korytarzy).

PONADTO W OFERCIE WYCIECZKI DO RIESE

  • kwaterunek w komfortowym hotelu w Górach SowichPodziemia Osówki.JPG
  • animacja czasu wolnego na wieczory
  • usługi SPA
  • gry i zabawy integracyjne
  • album ze zdjęciami
  • 24h opieka koordynatora

 

Zostaw swój nr telefonu,
Oddzwonimy do kilku minut.
Dziękujęmy, przyjęto zgłoszenie.
Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.
Zamknij Zamów rozmowę