PSYCHOLOGIA BIZNESU W KORPORACJACH - ZARYS POJĘCIOWY
Jeżeli menadżer rozumie psychologię biznesu, jeżeli umie dostrzec potrzeby i problemy swoich klientów i pracowników, jeżeli wreszcie jest w stanie udźwignąć ciężar psychologiczny, jakim jest zarządzanie zespołem, wtedy możemy mówić o człowieku, który posiadł zdolność poruszania się w świecie nowoczesnych korporacji. Obecnie odchodzimy bowiem od ”twardego”, pozbawionego empatii zarządzania, jakim zbyt często charakteryzował się raczkujący polski kapitalizm. Od niemal dekady coraz sprawniej i szybciej wdrażamy światowe trendy, stawiające wszechstronny rozwój pracownika w centrum uwagi. Ten rozwój jest możliwy jedynie poprzez odpowiednie rozpoznanie potrzeb psychologicznych i ich zaspokojenie, najczęściej za pomocą profesjonalnych szkoleń integracyjnych. Warto tutaj zacytować jednego z największych specjalistów w dziedzinie ludzkich zachowań i ich uwarunkowań psychologicznych, profesora Alberta Bandurę, zwanego ”królem nowoczesnej psychologii”, a także ”psychologiem nr 1 na świecie”:
”Poczucie własnej skuteczności (self-efficacy) jest wiarą człowieka w jego zdolności kontrolowania wydarzeń, wiarą we własne możliwości motywowania samego siebie, mobilizowania własnego potencjału poznawczego oraz odpowiednich zachowań niezbędnych do skutecznego wypełniania zadań. Poziom poczucia własnej skuteczności wpływa na motywację do działania, na sposób działania, na wytrwałość, na rodzaj emocji pojawiających się w trakcie działania, na przyszłe aspiracje. By wypracować wysoki poziom poczucia własnej skuteczności należy pracować nad sobą i być świadomym celów takiej pracy. Jedną z najlepszych jej metod jest kompleksowe szkolenie, zawierające elementy gier psychologicznych”
Gry psychologiczne pozwalają na wszechstronny rozwój umysłu, instynktu i wrażliwości pracownika, efektywnie podnosząc poziom jego poczucia własnej skuteczności, do którego tak dużą wagę przywiązywał cytowany Bandura. Jakie gry psychologiczne Państwu proponujemy i na czym one polegają? Tradycyjnie już posłużymy się dwoma koronnymi przykładami.
PRZYKŁADY GIER PSYCHOLOGICZNYCH
Od kilku lat z powodzeniem szkolimy i integrujemy pracowników za pomocą specjalnej wersji gry ”Escape Room: wyzwanie Doktora Zagadki”. Klasyczne warianty escape rooms wzbogaciliśmy o nowe, pozwalające uczestnikom gry na interakcję z postaciami o głębokim rysie psychologicznym, odtwarzanymi przez zawodowych, charyzmatycznych aktorów. Interakcja z żywymi postaciami pozwala uczestnikom na pokonanie różnego rodzaju blokad mentalnych, a także na zwiększenie zdolności radzenia sobie z wyzwaniami o nietypowym charakterze. W zależności od potrzeb Klienta kładziemy szczególny nacisk na jeden z dwóch aspektów: omawianą w niniejszym tekście psychologię lub opisywaną przez nas w osobnym dziale komunikację. Adaptacja odbywa się na każdym poziomie scenariusza, a całości towarzyszy renomowany specjalista w dziedzinie psychologii biznesu i coachingu.
Całkowicie osobnym przykładem szkolenia integracyjnego z elementami gry psychologicznej jest ”Firmowa sztuka teatralna”, jedna z najpopularniejszych form inteligentnej integracji na polskim rynku eventowym i szkoleniowym. ”Firmowa sztuka teatralna” umożliwia spędzenie kilku godzin w towarzystwie wybitnych reżyserów i aktorów teatralnych, którzy pomagają Państwa pracownikom w stworzeniu tytułowej ”firmowej sztuki”, niepowtarzalnego spektaklu, którego premiera filmowana jest przez profesjonalną ekipę filmową. W klimat scenariusza pomagają wejść oryginalne kostiumy i pełna rozmachu scenografia, a także wciągająca adaptacja dowolnie wybranego przez Państwa tekstu – od ”Hamleta”, przez ”Pana Tadeusza”, do ”Pitbulla”. Najważniejszym elementem pracy nad spektaklem jest jednak psychologiczny efekt katharsis, oczyszczenie umysłu i duszy przez doznania artystyczne.