Strona główna > Gry decyzyjne
Gry decyzyjne dla firm
Gry i zabawy decyzyjne dla pracowników, proces podejmowania decyzji
GRY DECYZYJNE DLA FIRM
Podejmowanie właściwych, sprawiedliwych i skutecznych decyzji w odpowiednim czasie to prawdziwa sztuka, nie tylko w biznesie, ale także w życiu prywatnym. Całe nasze istnienie usłane jest decyzjami, decydują one zazwyczaj o powodzeniu wszelakich planów i przedsięwzięć. Krótko mówiąc, decyzja określa człowieka od dzieciństwa do starości, od pierwszych kroków w szkole do sprawowania najwyższych funkcji kierowniczych. Jeżeli zaś chcemy zrozumieć, dlaczego ludzie podejmują pewne decyzje i dlaczego należy pracować nad ich jakością, musimy dowiedzieć się, jak przebiega proces decyzyjny. Interesuje nas tutaj przede wszystkim biznes, skupimy się zatem na definicji decyzji biznesowej, która będzie swoistym punktem wyjścia do rozmowy o wyżej wymienionym procesie decyzyjnym i sposobach jego usprawnienia. Parafrazując słowa znawcy tematu:
”Decyzja biznesowa jest świadomym wyborem dokonywanym przez lidera, dotyczącym kierunków i metod działania”
A oto jak wygląda przebieg procesu decyzyjnego według klasycznej teorii decyzji:
- Identyfikacja problemu decyzyjnego.
- Zidentyfikowanie wymiarów (kryteriów, cech) oceny danego rozwiązania.
- Generowanie alternatyw wyboru (możliwych rozwiązań problemu).
- Ważenie wymiarów oceny alternatyw (ważenie argumentów).
- Ocena alternatyw ze względu na poszczególne wymiary (przypisanie wartości).
- Określenie alternatyw na podstawie użyteczności cząstkowych oraz ogólnych.
- Wybór alternatywy.
Na podstawie analizy wskazanych powyżej elementów procesu decyzyjnego, widzimy poziom skomplikowania kluczowego dla przedsiębiorstwa wyzwania, jakim jest podjęcie ważnej decyzji. Do tego dochodzi masa innych uwarunkowań: zewnętrznych, wewnętrznych, indywidualnych itd. Po prostu podejmując decyzję musimy zdawać sobie sprawę, jak wiele czynników na nią wpływa i na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Jak zawsze staramy się podkreślać prymat praktyki nad teorią, a praktykę w doskonaleniu praktyków decyzyjnych zapewniają menadżerom i innym pracownikom firmy precyzyjnie skonstruowane gry i zabawy decyzyjne.
Projekt Efektywny proponuje Państwu nowatorskie podejście do tego gatunku szkoleń integracyjnych, łącząc rozwiązania oparte na teorii gier (nakierowanie na optymalizację decyzji w trudnych sytuacjach) z rozwiązaniami rodem ze światów RPG i LARP. W ten sposób nadajemy grom i zabawom decyzyjnym niezwykle atrakcyjną formę, a zarazem nasycamy je bogatą, pożyteczną treścią, dbając o każdy element konstrukcji danego scenariusza.
NASZE GRY DECYZYJNE
Pierwszym przykładem gry decyzyjnej na miarę XXI wieku jest bardzo popularna i stale udoskonalana ”Apokalipsa: Dni Sądu” – gra decyzyjna na pograniczu RPG (role playing games, czyli gier towarzyskich opartych na narracji, w których gracze wcielają się w role fikcyjnych postaci) i LARP (outdoorowa, bardziej realistyczna odmiana RPG, w której większy nacisk kładziony jest na improwizację teatralną i wykonywanie konkretnych, fizycznych czynności). Dopracowana scenograficznie, fabularnie i konstrukcyjnie ”Apokalipsa” może się więc rozgrywać w pomieszczeniu lub na zewnątrz, w zależności od wytycznych Klienta. Podobnie jak w klasycznych grach RPG, uczestnicy mają do dyspozycji karty postaci i przedmiotów oraz karty umiejętności i akcji. Różnorodność kart otwiera olbrzymie pole zachowań i uczuć. By przetrwać w post apokaliptycznym świecie, grupa musi zmierzyć się z własnymi ograniczeniami i przełamać bariery komunikacyjne. Najważniejszą, niezbędną do przeżycia umiejętnością grupy jest umiejętność podejmowania trudnych decyzji pod presją czas i okoliczności. Nierzadko trzeba będzie zdecydować, kogo z grupy należy wykluczyć, a kto w niej pozostanie, a także podjąć odpowiedzialność za kolegów podczas niebezpiecznych misji i starć z przeciwnikami. Kształtowanie się liderów, jakość procesu decyzyjnego, odporność psychiczna i zdolność do zachowania trzeźwego, odważnego umysłu – cały zespół obszarów jest wszechstronnie testowany i kształtowany dzięki ”Apokalipsie”.
Drugim, pierwszym w Polsce RAG (Real Action Game), również obfitującym w oryginalne rozwiązania przykładem scenariusza decyzyjnego jest gra „Transakcja Mafijna„, rozgrywająca się wnaturalnym środowisku miejskim gra decyzyjna i kładąca nacisk na ocenę i rozwój postaw liderskich, a także na szeroko pojęty team building – tym razem pod przewodnictwem lidera. Z jakimi wyzwaniami zmierzą się prowadzane przez liderów drużyny? Mogą to być sytuacje rodem ze świata przestępczego czyli dziejące się na terenach wymagających szybkiej reakcji w obliczu zagrożenia życia (piwnice, pokoje hotelowe, otwarta ulica). W grę wchodzą także teatry działań wojennych, na przykład eliminacja gangstera Scenariusz wypadków, przeszkody i narzędzia do wykorzystania są dynamicznie prezentowane za pomocą tabletów i szeregu multimedialnych urządzeń, by jak najlepiej oddać klimat i dynamikę poważnej gry z elementami kryminału. Wszystko po to, by decyzje podejmowane w Państwa firmie były podejmowane przez właściwych ludzi we właściwy sposób.
APOKALIPSA – DNI SĄDU
Sprawdź profesjonalny program decyzyjny i zweryfikuj zdolności przywódcze. Tu integracja grupy przebiega dużo silniej, niż w innych grach grupowych!
TRANSAKCJA MAFIJNA
Efektywna współpraca w zespole opiera się o podejmowanie właściwych decyzji podczas gry. To świat kryminalny, pełen moralnych dylematów.