BLOG - Projekt Efektywny

bądź z nami na bieżąco

Gry umysłowe, gry intelektualne, gry logiczne

-

GRY I ZABAWY UMYSŁOWE, LOGICZNE, EDUKACYJNE.

                Od dłuższego już czasu, wyjaśniamy pojęcia, związane z grami, jakie organizujemy podczas wyjazdów integracyjnych. Można je szufladkować, wedle różnych kryteriów. Dzisiejszym będzie rozrywka umysłowa, rodzaje wysiłku intelektualnego a także aspekty edukacyjne w grach. Poruszam ten temat dlatego, ponieważ gry stały się rewelacyjnym narzędziem do kształtowania ludzkich nastrojów, edukowania czy też rozwijania zdolności umysłowo-manualnych. Dzieje się tak z jednego podstawowego powodu, gry to zabawa a zabawa to pozytywny aspekt naszego życia, a co za tym idzie, nauka i rozwój przez zabawę są czynnościami przyjemnymi. Nie każdy przecież lubi, kiedy staje przed wyzwaniem, przyswojenia dużej ilości wiedzy, czy też rozruszania szarych komórek nudnymi zadaniami od przełożonego. Panaceum na to są gry intelektualne, logiczne, edukacyjne. Dodatkową korzyścią, która wpływa pozytywnie, na udział w takich grach, jest fakt, że są one przeznaczone dla grup. Podczas zabaw i gier w grupach, kształtują się relacje, nawiązują przyjaźnie, czyli mówiąc krócej, następuje proces integracji. Bez względu na to, czy jest on wyczekiwanym celem takich gier, czy też nie.

GRY i ZABAWY UMYSŁOWE, NA IMPREZY.

                Zacznijmy od pierwszej grupy, jaką są gry i zabawy umysłowe czy też typowo intelektualne. Co one oznaczają i co tak naprawdę można z nich wyciągnąć dla siebie. Bo przecież nie gramy w nie tylko i wyłącznie dlatego, żeby sobie pograć. Gra to oczywiście czynność, dla ustalonej grupy osób, na ustalonych wcześniej zasadach. Gry intelektualne/umysłowe to takie, które charakteryzuje:

Cechy główne: ciekawe zadania, powiązane z wysiłkiem intelektualnym, korzystaniem ze zdobytej wiedzy oraz zdolności intelektualnych.

Cele: wygrana po przez jak najlepsze decyzje, na które składają się działania z obszaru analizy, wyciągania wniosków, pamięci.

Korzyści: po przez udział w grach intelektualnych, rozwijamy się pod względem

Przeznaczenie: Dzieci oraz osoby dorosłe.

PRZYKŁADY:

 APOKALIPSA

 STARCIE LIDERÓW

 NAWIEDZONY HOTEL

Gra umysłowa na imprezy - Apokalipsa 

Gra umysłowa - Starcie liderów

Gra intelektualna - Nawiedzony hotel 

GRY i ZABAWY LOGICZNE, NA IMPREZY.

                Rodzajem gier, równie ciekawym jak te typowo intelektualne, są gry i zabawy logiczne. Łączą one w sobie wysiłek intelektualny z procesem dedukcyjnym, dochodzeniem do konkretnych wniosków, po przez umiejętne łączenie faktów. Nie każda inteligentna osoba, potrafi sprawnie dedukować, czy też logicznie łączyć fakty, ta zdolność zarezerwowana jest szczególnie dla osób z branży dziennikarskiej, śledczej, czy też finansowej. Czyli wszędzie tam, gdzie istotnym czynnikiem jest wiele determinantów, które razem mogą mieć określony wpływ na sprawę. Osoby, które posługują się takim zdolnościami, potrafią opisać konkretną sytuację, z kilku poziomów, spojrzeć z różnej perspektywy i połączyć elementy w całość.

Cechy główne:  zadania polegające na analizie poznanych faktów i połączeniu ich w logiczną całość.

Cele: rozwiązanie problemów, opartych na zadaniach z zakresu logicznego myślenia.

Korzyści: kształtowanie umiejętności dedukcji, analizy, łączenia faktów, logicznego myślenia.

Przeznaczenie: Dzieci i osoby dorosłe.

PRZYKŁADY:

 ESCAPE ROOM

KTO ZABIŁ? 

 SABOTAŻ 

 Gra logiczna - escape room

 Gra logiczna - Kto zabił pokojówkę.gif

 Gra logiczna - Sabotaż

GRY i ZABAWY EDUKACYJNE, NA IMPREZY.

                Trzecią i dość specyficzną grupą gier i zabaw integracyjnych, są gry edukacyjne, czyli inaczej mówiąc, takie, dzięki którym podnosimy poziom swojej wiedzy, w danym obszarze. Grami dydaktycznymi często "karmone" są dzieci, ponieważ jak już wcześniej wspomniałem, łatwiej nauczać po przez dostarczanie rozrywki. Natomiast nasze ujęcie dotyczy głownie osób dorosłych. Często organizujemy scenariusze, które niosą ze sobą spory zakres wiedzy, w danej materii. Uczestnicy takich projektów, po przez interakcję w grupach podnoszą poziom wiedzy, na dany temat (np: uczą się technik przetrwania), a zarazem nabywają cenne umiejętności. Profil takich gier wygląda następująco:

Cechy główne:  każdy scenariusz posiada w sobie elementy edukujące uczestników.

Cele: zwycięstwo w grze, po przez wykazanie się wiedzą większą od innych. 

Korzyści: łatwe przyswajanie nowych informacji, nauka cennych umiejętności.  

Przeznaczenie: Dzieci i osoby dorosłe.

PRZYKŁADY:

 GRY WOJENNE

 SZTUKA TEATRALNA

 QUIZ PRL

 KINO GATUNKÓW

Gry edukacyjne - Gry wojenne.jpg

Gry edukacyjne - firmowa sztuka teatralna 

Gry edukacyjne - Quiz PRL.png 

Gry edukacyjne - Kino gatunków

GRY INTELEKTUALNE NA WYJAZDY INTEGRACYJNE.

                Jak widać na rynku eventowym, obszar zainteresowania grami "poruszającymi szare komórki" staje się coraz większy. Realizujemy coraz więcej zleceń z zakresu gier i zabaw umysłowych. Managerowie zauważyli, że po przez implementację gier integracyjnych, w agendach wyjazdów integracyjnych, mogą podnieść kwalifikacje pracowników, rozwinąć ich i zarazem zintegrować w dobrej atmosferze. Dodatkowym atutem gier tego rodzaju, jest możliwość elastycznego dopasowania konkretnych scenariuszy pod daną branżę, problemy, a także cele, jakie wyznacza nam Klient. Agencjom eventowym życzymy dużo cierpliwości w przygotowaniach i kreatywnych pomysłów, a naszym Klientom ciekawych i porywających scenariuszy gier intelektualno -umysłowych!

 

Masz pytania, komentuj!

Chcesz zlecić organizację fachowcom zapraszam do kontaktu!

Do zobaczenia na naszym BLOGU!

Emil Fistaszek

 

ErickVed dnia
Привет и пока!
Skomentuj
(Twój email nie będzie publicznie wyświetlany.)


Kod CAPTCHA

Kliknij w obrazek, żeby zobaczyć nowy kod.


Zostaw swój nr telefonu,
Oddzwonimy do kilku minut.
Dziękujęmy, przyjęto zgłoszenie.
Wkrótce się z Tobą skontaktujemy.
Zamknij Zamów rozmowę